Ungdomssporten har fået nye vedtægter og nye muligheder 

Kompleksiteten er barberet væk så engagementet og udviklingen kan vokse

Ungdomssporten har fået en ny struktur

Vedtægterne i DH-ungdom er blevet forenklet, tydeligere og tidssvarende, og det giver både de unge, de frivillige i klubberne, DH Ungdom og Dansk Hestevæddeløb langt bedre muligheder for at engagere sig og skabe en fælles udvikling af sporten.

Med nye vedtægter får DH-ungdom en struktur, der minder langt mere om de øvrige foreninger i sporten – og det giver mening. For hvorfor skulle ungdommen drives anderledes end FDT, monté og øvrige foreninger? Selvfølgelig skal de unge have rammer, der er gennemsigtige, fleksible og fyldt med handlemuligheder i tråd med deres behov og kompetencer. Og det føler bestyrelsen i DH Ungdom, at man får bedre mulighed for nu. 

Ændringerne blev vedtaget på den seneste ekstraordinære generalforsamling, hvor man med afsæt i konkrete udfordringer har fjernet benspænd og givet plads til samarbejde, ejerskab og lokal handlekraft.

Fire centrale ændringer i vedtægterne

Repræsentantskabet er afskaffet

I stedet genoprettes forskellige udvalg, hvor alle med medlemskab i ponyklubberne har mulighed for at bidrage med de kompetencer og ønsker de har. Samt giver udvalgene mulighed for at man som frivillig kan få lov kun at fokusere på de emner man har særlig interesse for, og lade andre arbejde med det som de har særlig interesse for. 

Bestyrelsen er omstruktureret

DH har stadig en plads – men uden stemmeret. Det sikrer indsigt og dialog uden styring oppefra. Hvilket giver ponyklubberne mulighed for større bestemmelse på landsdækkende plan gennem foreningen DH Ungdom. 

Udvalgene bliver centrum for DH Ungdoms bestyrelses og medlemsklubbernes arbejde 

Man deltager i det, man brænder for – det kan være reglements gennemgang, sociale aktiviteter, propositioner m.m. Det gør det lettere at bidrage med kompetencer og lyst. Det øger mulighederne for udvikling i fællesskab. 

Ny samarbejdsaftale mellem DH og klubberne

Tydelig rollefordeling og fælles ansvar. DH’s rolle bliver mere rådgivende og understøttende – ikke styrende.

Hvad betyder det for ungdomssporten – helt konkret? 

  • Lettere at få indflydelse – uden tunge forpligtelser

  • Muligt at engagere sig dér, hvor man har lyst og kompetencer. Ikke kun en person kan repræsentere hver klub, nu kan alle der har lyst bringes i spil i det omfang de har lyst til, og mulighed for

  • Klar rolle og ansvarsfordeling

  • Stærkere fællesskab på tværs af klubber

  • Realistisk at få ting til at ske – hurtigt, lokalt og på landsplan

Fokus på fremdrift og fællesskab

Der har været bekymringer om manglende fremdrift – og det har man lyttet til. De nye vedtægter er netop et svar på ønsket om at skabe bedre og mere fleksible rammer for samarbejde.

Fremover vil Dansk Hestevæddeløb støtte klubberne med rådgivning og sparring, og lade arbejdet blive drevet ud fra ponyklubbernes behov og mål. Det er netop derfor at den landsdækkende forening, DH Ungdom, er så afgørende som bindeled med Dansk Hestevæddeløb og ponyklubberne.

Derudover har vi også et ønske om at penge og midler bruges bedre, til initiativer der skaber varig værdi og vækst, og vi vil gerne understrege at der ikke er ændret i mængden af de penge og midler som vi ønsker at understøtte ungdomsarbejdet med, blot i, hvordan de skal investeres. 

Kort fortalt:

Vil du være med i et udvalg?

Hold øje med opslag fra DH Ungdom – her kommer info om, hvordan du kan byde ind, og være med dér, hvor det giver mening for dig. Ellers er du altid velkommen til at kontakte DH Ungdom.

DH Ungdom Facebook

Hjemmeside

Fik du læst...

Se flere nyheder