Storløbet, Scandinavian Open Championship, venter på Klampenborg Galopbane

Der bydes på en forrygende løbsdag på lørdag, når hovedstadsbanen åbner portene for et ni løb stort program

Tre storløb og en række topheste er til start på Klampenborg Galopbane denne kommende smukke lørdag

Der er et overflødighedshorn af spændende galopløb. Årets andet klassiske opgør afvikles, når otte 3-årige heste, dyster om en samlet præmiesum på 300.000 kroner i Falkonertjenesten Dansk 2000 Guineas rides. Her mødes storløbsvindere fra i fjor, nemlig de to Lea Olsen-trænede heste Albarella, Beethoven og Flemming Velins Daylight i et ganske åbent opgør. Glemmes skal nemlig ikke Stald Klampenborg hesten King To Be, som var godt galoperende i årsdebuten, samt toeren fra Auktionsløbet i fjor Classic Blaze.

Der dystes også om en samlet præmiesum på 300.000 kroner i Tattersalls Golden Mile (L), hvor der er otte heste på startlisten. Her samler interessen sig om Bettina Andersen-trænede Silver Legend, samt de to importerede 3-åringer fra Flemming Velins træningskvarter Daytona og Wapeka.

Der er 200.000 kroner til vinderen i Scanvet Stallions Scandinavian Open Championship, som er dagens syvende opgør. Her bliver norsk trænede og sidste års vinder af løbet Ami De Vega storfavorit i det seks hestes store felt.

I rammeprogrammet kan årets 2-åring fra i fjor, Søren Jensen-trænede Cosmopolitan opleves over distancen de 2200 meter i ”Derbyhåbet”.

Toptrænere, topryttere og topheste fra hele Skandinavian er på plads lørdag d. 23. maj i Dyrehaven. Første løb starter klokken 12.45.

Læs mere om dagen, lige her

Du finder programmet, lige her