Tilmeldingen er nu åben til Derbyauktionen 2026

Vi har samlet auktionen ét sted for at skabe det stærkeste salgsvindue for dansk opdræt. Deadline for tilmelding er 15. april 2026. Tilmeld dig her

Nu er det tid til at tage stilling

Tilmeldingen til Derbyauktionen 2026 er åben, og arbejdet frem mod sensommerens to auktionsdage er i gang.

For dig som opdrætter handler det om at placere din åring i det rigtige setup – på det rigtige tidspunkt.

Fredag d. 28. august – Derbyauktionen
Lørdag d. 29. august – Derbyauktionen Selected

Begge dage afholdes på Charlottenlund Travbane – I hht. Auktionsbetingelserne forbeholder DH sig ret til at fastlægge antallet af heste på auktionerne og udvælge disse blandt de tilmeldte.

Hvorfor melde til?

•    Adgang til det stærkeste samlede salgssetup i Danmark
•    International eksponering gennem optimeret digital budgivning og styrket skandinavisk markedsføring (Læs mere her) 
•    Åringen bliver startberettiget i Auktionsløb 2027 og 2028
•    Mulighed for at blive en del af et stort samlet auktionsevent med maksimal synlighed

Praktisk information

Tilmeldingsfrist: 15. april 2026
Tilmeld dig via formularen eller via mail

Auktionsbetingelser

Vigtige deadlines

•    Røntgenattest skal være DH i hænde: senest 1. juni 2026
•    Video optagelse og opstillingsfoto skal være DH i hænde: senest 5. august 2026 (Har du brug for hjælp til at sikre høj foto- og videokvalitet? Kontakt Susanne Olsen på sol@danskhv.dk for nærmere information).

Tilmelding til Derbyauktionerne 2026

Hvilken auktion skal hesten tilmeldes? *

Læs mere om auktionerne her

Fik du læst...

Se flere nyheder