Af Claus Bossow
Det bliver ikke meget bedre på den sportslige side, når Fyens Væddeløbsbane fredag eftermiddag afvikler et 11 løbs stor program med DM for Hopper som flødeskummet.
Flower Dust måtte acceptere et nul i resultatrækken fra Copenhagen Cup, men tilbage blandt kønsfællerne og denne gang fra et fint inderspor er der mulighed for revanche. Men Skive-hesten kommer ikke sovende til førstepræmiens fine 100.000 kr. På startlinjen finder vi nemlig sidste års vinder og dermed forsvarende mester i form af Eenymeenyminymoe, der har vist reel form de seneste starter, om end det blev for hårdt senest i Hoppeeliten på Copenhagen Cup-dagen.
Nævnes skal også anden rækkes Carna Sensei, der er Flemming Jensens eget valg, og hvad med Evita, der fra netop Odense kommer med en frisk sejr på en 1.12-notering.
Der er flere Liga-løb på programmet, hvor især Liga 4 tegner interessant. Steen Juuls Geert sæsondebuterede på fornemste vis med en overlegen sejr og har sigtet indstillet på de kommende årgangsløb. Det samme kan være gældende for Morten Juuls Galant Lund og andelshesten Grumbazz Kini – denne gang kørt i helt ny ejerdragt. Og hvad kan så tilbagevendte Edward fra anden række og med fem sejre i træk på resultatlisten?
Der er også klasse over det indledende opgør for de fireårige hopper. Gaby CN og Go On Gardenia har sammenlagt indtjent lige under millionen allerede, og de kan for alvor krydse klinger i det indledende opgør.
Dertil kommer sæsondebut til sejrshesten Billi Time, sæsondebut for Opdrætningsløbsvinderen Howlingatthemoon og helt 15 deltagende i Sigter mod Stjernerne, så der bør være garanti for en stor fynsk fredag i denne uge.
Du kan hente startlisten til de 11 løb her.