Af Henrik Boye Ebbesen
Lillian Uglebjerg med licens på Jydsk Væddeløbsbane har flere interessante udenlandske heste på sin træningsliste.
En af dem er den femårige tyskfødte Ready Cash-datter Isabella Boshoeve, der ved fredagens løb på Lunden er klar til at gøre sin første start for JVB-træneren. Det sker efter et ret langt fravær fra væddeløbsbanerne.
Der er dog tale om en ganske interessant hest, der tilbage i 2017 og 2018 indledte karrieren på bedste vis med tre sejre i træk i hollandske Dion Tesselaars træning.
Det fik kredsen bag hesten til at forsøge den i Frankrig, hvor den tog gode placeringer på Paris-banerne Enghien og Vincennes, inden den blev den matchet mod de bedste tyske hopper i årgangsløbene med en tredjeplads i det tyske hoppederby 2018 som bedste resultat.
I 2018 gjorde Isabella Boshoeve også en enkelt start i Danmark, da den var ude i et 3-års hoppeløb i derbyweekenden på Lunden, hvor den som 17:10-favorit blev toer til Henrik Lønborgs Destiny.
I 2019 gik der lidt grus i maskineriet og Isabella Boshoeve startede sparsomt. Senere blev den solgt til Finland, og i dag er den så i træning hos Lillian Uglebjerg, der i december havde hoppen ude i et prøveløb på Fyens Væddeløbsbane, hvor den løb 1.18,1/2140 meter.
Isabella Boshoeve står aktuelt med lige over 500.000 kr. på præmiekontoen, og det er med andre ord en ganske hård klasse, som den vender tilbage i.
I fredagens comeback får den Michael Lønborg i sulkyen i et felt, der tæller modstandere som Aros Line, Key Largo, Trophy Spring og Daytona.
Lillian Uglebjerg har udover Isabella Boshoeve yderligere tre heste med til løbene på Lunden på fredag, hvor der i alt skal afvikles otte løb.
Startlisterne til opgørene kan du se her: Lunden 22. januar