Dansk Hestevæddeløb

Mobile navigation
Tycon Conway Hall og Flemming Jensen - Aalborg 12.6.2020Foto: Hesselborg Foto

Tycoon Conway Hall skal supersprinte

Tycoon Conway Hall 1262020
Del artiklen:Sharing - FacebookSharing - Twitter
16. september 2020 8:00

Flemming Jensen sender sin starthurtige hurtigtraver ud i Jägersro Supersprint i aften, hvor er væld af danske heste er til start. Blandt andet får Chablis får sin montédebut.  

Af Kim Nielsen

Der er godt med dansktrænede heste til start ved dagens løb på Jägersro, hvor der afvikles fire afdelinger af onsdagens V86-løb. Interessen samler sig især omkring Flemming Jensen og Tycoon Conway Hall, der er en af seks deltagere i ”Jägersro Supersprint 2020” med 60.000 SEK til vinderen.

Tycoon Conway Hall er pilsnap, når startbilen slipper, og det bliver der brug for, når distancen kun er 1.140 meter. Den danske hurtigtraver starter fra spor 5, hvor det kan blive svært at tage en længde på lynstarteren Pastore Bob med Peter Untersteiner, der har spor 2. Men der bliver under alle omstændigheder knald på liggehønen, når feltet kun skal tilbagelægge godt en omgang.

Montédebut til Chablis

Steen Juul er en af de danske trænere, der tager turen over Øresund denne onsdag, og i dagens montéløb giver han montédebut til Chablis. Den får erfarne Christina Lindhardt i sadlen, og parret har 60 m tillæg over normaldistancen, hvor det skal blive spændende at se den stærke hest i denne disciplin.

Chablis Og Steen Juul 090220

Chablis skal for første gang i karrieren ud i et montéløb på Jägersro i aften. Foto: Burt Seeger.

I dagens indledende toårsløb er hele fem ud af de elleve startende babytravere dansktrænede. Og i tre af de fire V86-løb er de danske farver også repræsenteret.

Liste over de dansktrænede heste til start i aften på Jägersro:

1. løb – 1.640 m volte – kl. 18.27
1 Global Yankee – Jeppe Juel
5 Grady Boom Bay – Steen Juul (Torben Hovgaard)
7 Great Friction – Jørgen Lorentzen (Erik Michael Drewsen)
8 Giant Design – Jörgen Sjunesson (Kenneth P. Hansen)
9 George Harrison – Christoffer Eriksson (Kaj Jensen)

2. løb – 1.140 m auto – kl. 18.51
5 Tycoon Conway Hall – Flemming Jensen

3. løb – 2.140 m volte – kl. 19.15
1 Farinelle Hastrup – Christoffer Eriksson (Kaj Jensen)
4 Karlotta – Jeppe Juel (Ole G. Nielsen)
5 Freddy Boy – Steen Juul (Lindy Holm)
7 Forest Photo – Axel Jacobsen

4. løb – 2.140 m volte – kl. 19.39
1 Awesome Shadow – Cecilie Kolstad (Alex Haagensen)
2.200 m
13 Chablis – Christina Lindhardt (Steen Juul)

5. løb – 2.160 m volte – kl. 20.02
5 Royal Blue – Ken Ecce (Christian Lindhardt)

6. løb – 2.140 m auto – kl. 20.30
3 Perfekt Gehør – Flemming Jensen

8. løb – 2.140 m auto – kl. 21.15
2 Wham Bam Boo – Steen Juul (Torben Hovgaard)

9. løb – 2.140 m volte – kl. 21.40
2 Emmett Downs – Steen Juul (Michael Hovgaard)
3 Don Cash – Jeppe Juel

Baneprogram til løbene på Jägersro kan hentes her:

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse samt vurdere brugen af de enkelte elementer på danskhv.dk. På dette website bruges cookies til statistik og personalisering af indhold og annoncer. Ved fortsat brug af websiden godkender du cookiepolitikken. Læs vores cookie- og privatlivspolitik ved at klikke her.

Læs mere