Af Henrik Boye Ebbesen
Coronapandemien har i år givet store udfordringer for afviklingen af DM for ponyer.
Mesterskabet skulle oprindeligt være afviklet i Aalborg, men på grund af diverse coronarestiktioner i det nordjyske er mesterskabet blevet udsat flere gange.
Nu er det imidlertid helt sikkert, at mesterskabet køres i morgen på Jydsk Væddeløbsbane i Aarhus.
Her skal der dystes om fire forskellige DM-titler; for ponyer under henholdsvis 100 cm, under 115 cm, under 130 cm og DM i monté.
De fire DM-opgør er programsat som 1. - 4. løb, og de skydes i gang kl. 13.00. Efter afviklingen af DM-løbene venter en pause, inden løbsdagens resterende seks opgør afvikles fra kl. 16.15.
Informationer om dagen, staldplan mv. kan du se HER
Programmet til løbsdagen finder du HER
Derudover vil det i løbet af lørdagen være muligt at følge med i mesterskabet på Dansk Hestevæddeløbs facebookside. Her vil det løbende blive opdateret, hvilke kuske og ponyer der trækker sig sejrrigt ud af de enkelte DM-opgør.