Dansk Hestevæddeløb

Mobile navigation
Gaby C N vinder årets første toårsløb på JVB.Foto: Ole Hindby

C N-heste krydser klinger i Aalborg

Gaby C N_2_050720
Del artiklen:Sharing - FacebookSharing - Twitter
14. juli 2020 15:55

Vinderne af de første toårsløb i Danmark, Gaby C N og Golden C N, mødes lørdag formiddag i Aalborg. 

Af Henrik Boye Ebbesen 

Da Jydsk Væddeløbsbane forrige weekend lagde grund til denne sæsons to første 2-årsløb, tog amatørtræner Carsten S. Nielsen sig af sejren i begge opgør med henholdsvis Gaby C N og Golden C N.

Gaby C N vandt sit løb for René Kjær i tiden 1.17,6a/1800 meter, mens Golden C N kunne nøjes med tiden 1.18,3a/1800 meter ved sin sejr for Ken Ecce.

På lørdag er de to Wishing Stone-afkom klar til at start igen, og denne gang skal de ud i samme opgør – og begge med nye kuske i vognen.

Gaby C N skal nemlig køres af Jeppe Juel, mens Knud Mønster skal varetage chancen bag Golden C N.

De to går ud i et felt, der i alt tæller ti heste, blandt andre Morten Friis-trænede Gotfred Bork, der var anden til Golden C N i sin debut, og Bent Svendsen-trænede Gyda Moseby, der var spillet til favorit i samme opgør på JVB.

Der afvikles i alt syv løb i Aalborg lørdag formiddag, og der er flere interessante opgør i vente.

Startlisten til lørdagens løb kan du se på dette link: Startliste Aalborg 18. juli

Eddie Cock tilbage i klassen

Sport & Udvikling har i dag også lavet startliste til løbene på mandag i Skive, hvor der med start kl. 17.00 skal afvikles otte løb.

Dagens på papiret mest interessante opgør er Mogens Eriksen Memorial, hvor ni klasseheste mødes fra tre volter.

Fra grunddistancens 2000 meter er der blandt andet gensyn med Bent Svendsens Eddie Cock, der i sin sidste start hentede en femteplads i Jydsk 4-årings Grand Prix for gæstekusk Morten Friis, men som nu er tilbage i klassen med sin træner i vognen.

Her møder den kvalificeret modstand i et felt, der har dette udseende: 

2000 meter

1. Bette Nock – Jeppe Rask

2. Eddie Cock – Bent Svendsen

3. Shaggy Millpond – Jeppe Juel    

2020 meter

4. Vivaldi – Knud Mønster

5. Bella Højgård – Henrik Lønborg

6. Aros Line – Morten Juul

7. Høwings Sydsturm – Kent Friborg

8. Quality Fighter – Jan Dahlgaard

2040 meter

9. Victory Kåsgård – Kasper K. Andersen

Startlisterne til alle mandagens løb kan ses på dette link: Skive Trav 20. juli

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse samt vurdere brugen af de enkelte elementer på danskhv.dk. På dette website bruges cookies til statistik og personalisering af indhold og annoncer. Ved fortsat brug af websiden godkender du cookiepolitikken. Læs vores cookie- og privatlivspolitik ved at klikke her.

Læs mere